Haber Gazetesi

BANKA HIRSIZLARI YAKALANDI FINDIKTA REKOLTE DÜŞTÜ, MALİYET YÜKSELDİ KILIÇDAROĞLU BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ HASTANE İÇİN İMZA KAMPANYASI BALIKÇILAR YENİ SEZONA HAZIRLANIYOR KENTSEL DÖNÜŞÜME HALK DESTEK VERİYOR ATAKUM, TÜRKİYE’DE İLK 10’DA MAHİR YARDIM BEKLİYOR 8 BİN 607 İŞ YERİ DENETLENDİ SAMSUN’DA AFRİKA HASTALIĞINA RASTLANMADI METİN BURMA'DAN KINAMA "HIZIMI KESMEYECEĞİM" TEZGAHLAR 1 EYLÜL'Ü BEKLİYOR ŞEHİT TEĞMEN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI BAŞKAN TAŞÇI KİRVE OLDU AFRİKA HASTALIĞI İNSANA BULAŞIR MI ? ÇAY SANAYİCİLERİNDE DEVİR-TESLİM FIRINCILAR, PAZAR TATİLİNDEN UMUTSUZ HAVAALANI BÜYÜDÜ Dışişleri'nden Süleyman Şah Türbesi açıklaması CHP yine Anayasa Mahkemesi’nde Doğalgazda ithalat da üretim de azaldı Suriyeliler yardım eli bekliyor JANDARMA’DAN TARİHİ ESER OPERASYONU BAL ÜRETİMİ DÜŞECEK SUSUZLUK TEHLİKESİ OKA 2015 YILI BÜTÇESİNİ HAZIRLIYOR Çılgın aşığın filmlere konu olacak evliliği karakolda bitti 233 akaryakıt istasyonu mühürlendi AFAD hava köprüsüyle Gazze'ye yardım ulaştırıyor Avrupa'da camiler Müslüman karşıtı saldırılara hedef oluyor Dolar son beş ayın zirvesinde Pentagon: ‘James Foley’i kurtarmaya çalıştık ama başarılı olamadık’ ÇOCUKLARINI ALEVLERİN ARASINDAN KURTARDI İŞ YERLERİNE GÜVENLİK KAMERASI ZORUNLULUĞU BAŞKANIN SOSYAL MEDYA HASSASİYETİ ENGELLİLER KENDİ İŞİNİ KURACAK YENİLGİYE CEZA Genç kalecinin kaşı yarıldı İKİSİ DE DENENİYOR Müthiş ikili idmanda Sevindiren test Zeefuik bekleniyor Hem öğreniyor hem de eğleniyorlar ERHAN HOCA BÜYÜK ŞANS CANİK EVİNDE BAŞLIYOR HEDEFİMİZ 3. LİG KILIÇDAROĞLU SEÇİLMELİ 'Kurultay, zenginliktir' Diyanet-Sen'den 'Horon' eleştirilerilerine tepki Samsun'un potansiyeli büyük Karadenizli iş adamları Samsun’da buluşuyor Metro ile THY stratejik ortak GENÇ KIZ SIR OLDU Müslüman işi değil!.. GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞANAK YAĞIŞ GELİYOR Bir günlük başkan ortalığı karıştırdı ABD ordusu IŞİD'e 14 hava saldırısı düzenledi Guatemala Genelkurmay Başkanı helikopter kazasında öldü Kassam Tugaylarının önde gelen 3 lideri öldü Gazze'de ölenlerin sayısı 2 bin 54'e yükseldi Netanyahu: 'Güvenlik sağlanana kadar operasyona devam' Diyarbakır'da çatışma! ABD o görüntüleri doğruladı Jandarma karakoluna taciz ateşi Kayseri’deki sel yıktı geçti Emniyet müdürünün babası öldürüldü

BAYRAM TÜRKÜLERİ

Osman KARA - 26.10.2012

 

“Türküz türkü çığırırız” demişti Sivas yaylarının yürekli yiğidi koca Veysel.  “Türklerdir bizim atamız/
Halis Türküz kanı temiz/ Şarkı gazeldir hatamız/ Türküz türkü çığırırız/ Bayramlarda düğünlerde/ Toplantıda yığınlarda/ Sıkılınca dar günlerde/ Türküz türkü çığırırız…” O büyük ustanın engin yüreğinden sazının tellerine dökülen bir yiğit ses, ezelden gelip ebede giden bir milletin hukuk metinlerinde değil ama gönüllerinde ve beyinlerinde yazılı anayasası: Türk olmak ve türkü çığırmak…
 
“Bayramlar düğünlerde/ Toplantılarda yığınlarda/ Sıkılınca dar günler/ Türküz türkü söyleriz” diyen büyük usta, nur içinde yatsın. Tam da türkü zamanı, bir yanda bayramın meserreti öbür yanda dış saldırılar ve ihanetlerin isyanı. Gel de türkülerin isyanına sığınma gel de türkü çığırma. Derdimiz o da değil, türkülerden bir demeti buram buram Türk, buram buram Anadolu kokusunu sizlerle paylaşmak.   
 
Bir Erzincan/Tercan türküsü çalınır radyolarımızda; alem eğlenirken dertlilerin oturup dertleşmesini dillendirir Davut Sulari’nin dizeleriyle. “Bugün Bayram Günü Derler Alem Eğlenir/ Sen Bizim Yaylaya Gel Başın İçin/ Dertliler Oturmuş Derdin Söyleşir/ Etme İntizarı Gül Başın İçin” der. Dertli Anadolu’nun sesidir bu türkü. Dertlerin paylaştıkça azaldığına inanan insanların sesidir.
 
Türk Halk Musikisi'nin büyük derleyicisi ve bugünlere taşınmasının büyük mimarı rahmetli Muzaffer Sarısözen’in derlediği Urfa türküsü “bayramı güzeller düğünü” olarak niteler. Güzele tutkusunu “Urfalıyam ezelden/ Gönül geçmez güzelden” diye söze ve saza döken Urfalıdan da başkası beklenmez. “Bugün Bayram Günüdür/ Güzeller Düğünüdür/ Herkesin Yüzü Güler / Bana Seyran Günüdür”
 
Bayram güzeller düğünüdür ama aynı zamanda mübarektir ve sadece insanlar değil, “dağlar, çöller, bağlar, dallar, cennette huriler, gökte melekler” bayram eder. Daimi’nin Kızılırmak türküsü bunu dille getirir. “Kızılırmak can incitme sen bugün/ Mübarek günlerdir sel bayram eder/ Kitabın kavlince dağlar al giymiş/ Karışmış çiçeğe çöl bayram eder/ Bülbül ile saka hep uçan kuşlar/ Gece üç aylarda figana başlar/ Eser yel eğilir dallar ağaçlar/ Mübarek günlerdir dal bayram eder/ Yavru şahin bir kekliğe salaklar/ Dökünce cığasın göksü yelekler/ Cennette huriler gökte melekler/ Mahlukat sevinir kul bayram eder.”
 
Anadolu’nun yetiştirdiği son büyük halk aşığı/halk şairi rahmetli Abdurrahim Karakoç da şiirinde “eski bayramları” hasretle anar.  
“Bu bayram mı aman çok ayıp/ Çocukken gördüğüm bayramlar hani/ Mübarek elleri öpüp koklayıp/ Yüzüme sürdüğüm bayramlar hani/ Hani ya o özlem hani ya o tad/ Ne dışım kaygusuz ne içim rahat/ Haftalar öncesi her gün her saat/ Babamdan sorduğum bayramlar hani/ Nur yağan geceler gündüzler nerede/ Neşe paylaştığım öksüzler nerede/ Dost yollar dost evler dost yüzler nerede/ Huzura erdiğim bayramlar hani.” Uzundur bu şiir, şiir dediğime bakmayın, türküleştirilmiştir ama uzundur, meraklısı arar bulur, ben son dörtlüğünü alacağım buraya: “Bayram af günüdür barış günüdür/
Bayramlar rahmete giriş günüdür/ Bayram Hak menzile varış günüdür/ Gönlümü verdiğim bayramlar hani?”
 
O bayramlar yok artık ama o insanlar da yok. Ve galiba eski bayramlara hasretimiz eski insanlara ve insanlığa olan hasretimizin türkülerle dışa vuruşu olsa gerek.
 
 

Yorum Yazın


Yorumlar0 Yorum


FINDIK ÜZERİNE OYUNLAR
TATİLE Mİ ÇIKSAM?
Türkün kaderi!

HOŞ GELDİN HÜZÜN
YAZMAK İSTEMEDİĞİM YAZILAR
BANK-I OSMANÎ-İ ŞAHANE
BEN DE SÖVERDİM
HENÜZ ERKEN AMA
ZOR GÜNLERE MERHABA
SANDIĞA GİTMEK HAK DEĞİL GÖREVDİR