ÇATIDAN DÜŞEN ŞAHIS HASTANELİK OLDU KEÇİ KURTARMA OPERASYONU "Kızı zayıf aldı fatura öğretmene çıktı" haberi tümüyle yalandır Rus ekonomistlerden "iç piyasaya yönelin" tavsiyesi Dünyada 2014 böyle geçti Guantanamo'yu kapatmamız lazım Avustralya’da 7 çocuğun katili 'anneleri' çıktı New York’ta polis şiddetine karşı protesto 28 günden eski yumurta satılamayacak Bundan sonrası yargının işi Gülen hakkında yakalama kararı 'Terör örgütü yöneticiliği ve üyeliğinden' 4 tutuklama Her zaman mazlumların yanında olduk Elektrikte aşırı tüketim ve israfa trafo dayanmıyor Mücevher ihracatı 2014 sonunda 3 milyar doları yakalar "Zehirli" ayakkabıların denetimleri tamamlandı Kontrolden çıkan otomobil lokantaya girdi Basketbol maçında bomba ihbarı "Kış Uykusu" Oscar'dan elendi Davutoğlu Türkiye B20 temsilcileriyle bir araya geldi Pakistan Talibanına operasyon: 119 ölü ÇARŞAMBA’DA DEPO YANGINI BENZİNLİK ÇALIŞANINA SİLAHLI SALDIRI ADİLOVİÇ DÜŞÜNCELİ GALİBİYET PLANI TAKTİK ÇALIŞTILAR KALEDE BELİRSİZLİK Samsunspor-Bursaspor maçlarının tarihleri açıklandı PARASI ÖDENMEDİ YİNEDE GİTMEDİ ÜÇ PUAN BİZİM OLACAK YÖNETİMDE TEMLİK HAZIRLIĞI Samsunspor'a moral KONGRE GÜNÜ AÇIK ARA ŞAMPİYON OLURUZ CANİK DERBİYE HAZIR 600 KADININ HAYATINI DEĞİŞTİRDİ SEYYAR TAŞ FIRINLARI ARAPLARA SATACAK 4 YILLIK ÇALIŞMA ANSİKLOPEDİ OLUYOR Beyni etkili kullanmayı öğrendiler Üniversitede tatbikat EVİ YANAN AİLEYE YENİSİ YAPILACAK 293 bin büyükbaşa şap aşısı SINAVLAR UYGUN YAPILMIYOR İMO MESLEK ÖDÜLLERİ DAĞITTI PLATFORM HABER'DE Kaya'dan, Uzun'a ziyaret FINDIKKIRAN SAHNEDE YANGINDA TELEF OLDULAR CHP'DEN SUÇ DUYURUSU Helalleşme...

BAYRAM TÜRKÜLERİ

Osman KARA - 26.10.2012

 

“Türküz türkü çığırırız” demişti Sivas yaylarının yürekli yiğidi koca Veysel.  “Türklerdir bizim atamız/
Halis Türküz kanı temiz/ Şarkı gazeldir hatamız/ Türküz türkü çığırırız/ Bayramlarda düğünlerde/ Toplantıda yığınlarda/ Sıkılınca dar günlerde/ Türküz türkü çığırırız…” O büyük ustanın engin yüreğinden sazının tellerine dökülen bir yiğit ses, ezelden gelip ebede giden bir milletin hukuk metinlerinde değil ama gönüllerinde ve beyinlerinde yazılı anayasası: Türk olmak ve türkü çığırmak…
 
“Bayramlar düğünlerde/ Toplantılarda yığınlarda/ Sıkılınca dar günler/ Türküz türkü söyleriz” diyen büyük usta, nur içinde yatsın. Tam da türkü zamanı, bir yanda bayramın meserreti öbür yanda dış saldırılar ve ihanetlerin isyanı. Gel de türkülerin isyanına sığınma gel de türkü çığırma. Derdimiz o da değil, türkülerden bir demeti buram buram Türk, buram buram Anadolu kokusunu sizlerle paylaşmak.   
 
Bir Erzincan/Tercan türküsü çalınır radyolarımızda; alem eğlenirken dertlilerin oturup dertleşmesini dillendirir Davut Sulari’nin dizeleriyle. “Bugün Bayram Günü Derler Alem Eğlenir/ Sen Bizim Yaylaya Gel Başın İçin/ Dertliler Oturmuş Derdin Söyleşir/ Etme İntizarı Gül Başın İçin” der. Dertli Anadolu’nun sesidir bu türkü. Dertlerin paylaştıkça azaldığına inanan insanların sesidir.
 
Türk Halk Musikisi'nin büyük derleyicisi ve bugünlere taşınmasının büyük mimarı rahmetli Muzaffer Sarısözen’in derlediği Urfa türküsü “bayramı güzeller düğünü” olarak niteler. Güzele tutkusunu “Urfalıyam ezelden/ Gönül geçmez güzelden” diye söze ve saza döken Urfalıdan da başkası beklenmez. “Bugün Bayram Günüdür/ Güzeller Düğünüdür/ Herkesin Yüzü Güler / Bana Seyran Günüdür”
 
Bayram güzeller düğünüdür ama aynı zamanda mübarektir ve sadece insanlar değil, “dağlar, çöller, bağlar, dallar, cennette huriler, gökte melekler” bayram eder. Daimi’nin Kızılırmak türküsü bunu dille getirir. “Kızılırmak can incitme sen bugün/ Mübarek günlerdir sel bayram eder/ Kitabın kavlince dağlar al giymiş/ Karışmış çiçeğe çöl bayram eder/ Bülbül ile saka hep uçan kuşlar/ Gece üç aylarda figana başlar/ Eser yel eğilir dallar ağaçlar/ Mübarek günlerdir dal bayram eder/ Yavru şahin bir kekliğe salaklar/ Dökünce cığasın göksü yelekler/ Cennette huriler gökte melekler/ Mahlukat sevinir kul bayram eder.”
 
Anadolu’nun yetiştirdiği son büyük halk aşığı/halk şairi rahmetli Abdurrahim Karakoç da şiirinde “eski bayramları” hasretle anar.  
“Bu bayram mı aman çok ayıp/ Çocukken gördüğüm bayramlar hani/ Mübarek elleri öpüp koklayıp/ Yüzüme sürdüğüm bayramlar hani/ Hani ya o özlem hani ya o tad/ Ne dışım kaygusuz ne içim rahat/ Haftalar öncesi her gün her saat/ Babamdan sorduğum bayramlar hani/ Nur yağan geceler gündüzler nerede/ Neşe paylaştığım öksüzler nerede/ Dost yollar dost evler dost yüzler nerede/ Huzura erdiğim bayramlar hani.” Uzundur bu şiir, şiir dediğime bakmayın, türküleştirilmiştir ama uzundur, meraklısı arar bulur, ben son dörtlüğünü alacağım buraya: “Bayram af günüdür barış günüdür/
Bayramlar rahmete giriş günüdür/ Bayram Hak menzile varış günüdür/ Gönlümü verdiğim bayramlar hani?”
 
O bayramlar yok artık ama o insanlar da yok. Ve galiba eski bayramlara hasretimiz eski insanlara ve insanlığa olan hasretimizin türkülerle dışa vuruşu olsa gerek.
 
 

Yorum Yazın


Yorumlar0 Yorum


ÂLİM UYUYUP CAHİL UYANMAK!
OPERASYON NEYİ PERDELİYOR?
BİR ÖLÜNÜN ARDINDAN

NEYİ KONUŞMALIYIZ?
BALKANLARI VE ACILARI UNUTMAK!(IV)
BALKANLARI VE ACILARI UNUTMAK!(III)
BALKANLARI VE ACILARI UNUTMAK!(II)
BALKANLARI VE ACILARI UNUTMAK! (I)
MÜBADELE VE BALKAN ACISI
SİZ KALDIRIN GİTSİN