“SERİ YAKALAMAK İSTİYORUZ” TAŞÇI, DİN GÖREVLİLERİNİ AĞIRLADI LODOS ÇATI UÇURDU ÖĞRETMENLER İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI PARTİ KAPISINDA ADAYLIK AÇIKLADI EMŞAV’DAN ŞEHİTLER İÇİN 133. MEVLİT DENİZE KARANFİL BIRAKTILAR BELEDİYE BAŞKANLARI BİRLEŞTİ “ZEKA İYİ YÖNETİLMELİ” 16 YAŞINDAKİ SONGÜL 2 AYDIR KAYIP TRAFİK KAZASI: 2 YARALI SİNOP İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI 33 KÖYDEN GÜNLÜK 5 TON SÜT TOPLANIYOR AK PARTİ TRABZON’DA SEÇİM STARTINI 15 ŞUBAT’TA VERİYOR YASAK AVLANMA YAPAN AVCILARA PARA CEZASI TRABZON’UN İLGİNÇ MİNARELİ CAMİLERİ 53 GAZETECİLER DERNEĞİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU YUSUFELİLER’DEN CENAZE NAMAZLI, TABUTLU EYLEM Charlie Hebdo mağduru kuaför, tepki için sokakta tezgah açtı Fırtına evlerin çatılarını uçurdu Kuzey Kore lideri Kim’den Obama’ya sert yanıt Kamyonun altında ölümden döndü! Apple dünya rekoru kırdı! Apple dünya rekoru kırdı! Yüksek topuk fıtık ediyor! Yasa dışı dinlemeye 2 tutuklama İstanbul'da şiddetli lodos ağaç devirdi Yürüyeceği günün umuduyla yaşıyor Shakira'nın ikinci annelik sevinci Japonya: 'IŞİD’le yürütülen müzakereler çıkmaza girdi' Başkan Gökçek’e bir ödül daha 550 binin üzerinde turist 1 milyar dolar bıraktı Et fiyatına kestane Erzurum dondu! Çobanlara eğitim kursu Şiddetli fırtınaya uykuda yakalandılar ÇOCUKLARINIZA BUNLARI YAPMAYIN KAYIK KUNDAKLANDI Güzel maç olacak DÜŞÜNDÜREN BELGE KAZANIP GELECEĞİZ RENKLİ İDMAN MBİLLA'YA İLGİ BÜYÜK EREN TAMAM SIRA YABANCIDA İLLERDE YÖNETİM ŞEMASI DEĞİŞİYOR Şehzadelerden Semiz'e destek Şirinler geri dönüyor Bafra çıkış arıyor Derbiye geri sayım başladı İLKADIM'A İKİ GÜRCÜ Ladik galibiyet hedefliyor Termespor'dan vefa örneği Oynamadan galibiyet Canik hükmen galip GHSİM kazanmasını bildi ÖZEL İDARE'DEN GOL ŞOV ŞAHİN GİZLENCİ GİRESUNSPOR'DA Tekkeköy'den farklı tarife Yörekent Artvinlilerle başlıyor Farkı hissedeceksiniz BAŞKAN YAŞLILARI UNUTMADI ŞİDDETLİ LODOS UYARISI AK Parti İlkadım Baro'ya gitti HASTANELER ZAMANINDA BİTECEK OKUMA AZMİ SMMMO'dan eğitim Ahmet Yeni Haber'de TEŞKİLATIN ROLÜ BÜYÜK YOK BÖYLE BİR FİYAT KADIN GELİŞİRSE, ÜLKE GELİŞİR 'ŞENLİK OLSUN' DİYE ADAYMIŞ REFORMCU-GERÇEKÇİ-İLKELİ 5 YILDIZLI TİCARET BORSASI O tanıktır...

BAYRAM TÜRKÜLERİ

Osman KARA - 26.10.2012

 

“Türküz türkü çığırırız” demişti Sivas yaylarının yürekli yiğidi koca Veysel.  “Türklerdir bizim atamız/
Halis Türküz kanı temiz/ Şarkı gazeldir hatamız/ Türküz türkü çığırırız/ Bayramlarda düğünlerde/ Toplantıda yığınlarda/ Sıkılınca dar günlerde/ Türküz türkü çığırırız…” O büyük ustanın engin yüreğinden sazının tellerine dökülen bir yiğit ses, ezelden gelip ebede giden bir milletin hukuk metinlerinde değil ama gönüllerinde ve beyinlerinde yazılı anayasası: Türk olmak ve türkü çığırmak…
 
“Bayramlar düğünlerde/ Toplantılarda yığınlarda/ Sıkılınca dar günler/ Türküz türkü söyleriz” diyen büyük usta, nur içinde yatsın. Tam da türkü zamanı, bir yanda bayramın meserreti öbür yanda dış saldırılar ve ihanetlerin isyanı. Gel de türkülerin isyanına sığınma gel de türkü çığırma. Derdimiz o da değil, türkülerden bir demeti buram buram Türk, buram buram Anadolu kokusunu sizlerle paylaşmak.   
 
Bir Erzincan/Tercan türküsü çalınır radyolarımızda; alem eğlenirken dertlilerin oturup dertleşmesini dillendirir Davut Sulari’nin dizeleriyle. “Bugün Bayram Günü Derler Alem Eğlenir/ Sen Bizim Yaylaya Gel Başın İçin/ Dertliler Oturmuş Derdin Söyleşir/ Etme İntizarı Gül Başın İçin” der. Dertli Anadolu’nun sesidir bu türkü. Dertlerin paylaştıkça azaldığına inanan insanların sesidir.
 
Türk Halk Musikisi'nin büyük derleyicisi ve bugünlere taşınmasının büyük mimarı rahmetli Muzaffer Sarısözen’in derlediği Urfa türküsü “bayramı güzeller düğünü” olarak niteler. Güzele tutkusunu “Urfalıyam ezelden/ Gönül geçmez güzelden” diye söze ve saza döken Urfalıdan da başkası beklenmez. “Bugün Bayram Günüdür/ Güzeller Düğünüdür/ Herkesin Yüzü Güler / Bana Seyran Günüdür”
 
Bayram güzeller düğünüdür ama aynı zamanda mübarektir ve sadece insanlar değil, “dağlar, çöller, bağlar, dallar, cennette huriler, gökte melekler” bayram eder. Daimi’nin Kızılırmak türküsü bunu dille getirir. “Kızılırmak can incitme sen bugün/ Mübarek günlerdir sel bayram eder/ Kitabın kavlince dağlar al giymiş/ Karışmış çiçeğe çöl bayram eder/ Bülbül ile saka hep uçan kuşlar/ Gece üç aylarda figana başlar/ Eser yel eğilir dallar ağaçlar/ Mübarek günlerdir dal bayram eder/ Yavru şahin bir kekliğe salaklar/ Dökünce cığasın göksü yelekler/ Cennette huriler gökte melekler/ Mahlukat sevinir kul bayram eder.”
 
Anadolu’nun yetiştirdiği son büyük halk aşığı/halk şairi rahmetli Abdurrahim Karakoç da şiirinde “eski bayramları” hasretle anar.  
“Bu bayram mı aman çok ayıp/ Çocukken gördüğüm bayramlar hani/ Mübarek elleri öpüp koklayıp/ Yüzüme sürdüğüm bayramlar hani/ Hani ya o özlem hani ya o tad/ Ne dışım kaygusuz ne içim rahat/ Haftalar öncesi her gün her saat/ Babamdan sorduğum bayramlar hani/ Nur yağan geceler gündüzler nerede/ Neşe paylaştığım öksüzler nerede/ Dost yollar dost evler dost yüzler nerede/ Huzura erdiğim bayramlar hani.” Uzundur bu şiir, şiir dediğime bakmayın, türküleştirilmiştir ama uzundur, meraklısı arar bulur, ben son dörtlüğünü alacağım buraya: “Bayram af günüdür barış günüdür/
Bayramlar rahmete giriş günüdür/ Bayram Hak menzile varış günüdür/ Gönlümü verdiğim bayramlar hani?”
 
O bayramlar yok artık ama o insanlar da yok. Ve galiba eski bayramlara hasretimiz eski insanlara ve insanlığa olan hasretimizin türkülerle dışa vuruşu olsa gerek.
 
 

Yorum Yazın


Yorumlar0 Yorum


BİR HALKTAN BİR MİLLET YARATMAK
“EVETLER EKSERİYETLE GALİP”
DEVLET BU OLMAMALI

SEVGİLİLER GÜNÜNE MESAJ YAZMAK
KABUSLARDAYIM!!!
BİR MİLLET UYANACAKMIŞ!
ŞARKILARIN DÜNYASINDA HUZUR BULMAK
EMEK VE İSTİKBAL HIRSIZLIĞI
MEDENİYETİN TAŞINAMAYAN YÜKÜ
OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLMİŞTİR!