Atakum Belediye Meclisinde yabancı tabelalara ruhsat kararı

Atakum Belediye Meclisinde yabancı tabelalara ruhsat kararı - Samsun haber

Atakum Belediye Meclisi temmuz ayı toplantısında, ilçe sınırları içerisinde yabancı dilde tabelalara yönelik mücadele başlattı. Buna göre, mevcut tabelaların kaldırılması sağlanarak yabancı dilde tabelayla yeni açılacak iş yerlerine ruhsat verilmemesine kararı alındı

 Atakum Belediye Meclisi temmuz ayı toplantısı Atakum Belediyesi Meclis Başkanvekili Zafer Çam başkanlığında gerçekleşti. Komisyonlardan havale edilen 4 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda, maddelerin 3'ü oy birliği 1'i de oy çokluğu ile karara bağlandı.

Atakum Belediye Meclisinde yabancı tabelalara ruhsat kararı

RUHSATSIZ İŞ YERLERİNE YASAL İŞLEM

Gündem maddeleri arasında yer alan, meclis üyelerinin bir önceki toplantıda verdikleri önergeyle gündeme eklenen yabancı dilde olan Arapça ve İngilizce yazılı tabelalar da görüşüldü. Buna göre, Atakum sınırları içerisinde faaliyet gösteren yabancı dilde tabela, cam giydirme, tanıtım ve reklama yönelik görsellere müdahale ederek kaldırılmasının sağlanması, Atakum sınırları içerisinde açılacak iş yerleri için komisyon raporu sonucuna göre gerekli hassasiyetin gösterilerek ruhsat verilmemesi, haksız rekabete sebebiyet verecek ruhsatsız iş yerlerinin belediye yönetmeliklerine göre işleme tabi tutulmasına karar verildi. Diğer gündem maddesinde, Atakum Belediye Meclisi Hukuk Komisyonu tarafından hazırlanan yabancı uyruklu kişilerin Atakum sakinlerine vermiş oldukları fiziksel ve manevi rahatsızlıkla ilgili yapılabilecek kanuni düzenlemelerin belirlenmesi maksadıyla rapor meclise sunuldu. Raporda, yabancı uyruklu kişilerin Atakum ilçesinde 3'ü ruhsatlı, 18 adet de ruhsatsız iş yeri açtığı tespit edildiği ve ruhsatsız iş yerlerine yasal işlem başlatıldığı ifade edildi.