HaberlerSamsun haberAraç Değer Kaybı Nedir?

Araç Değer Kaybı Nedir?

Araç Değer Kaybı Nedir

Araçlarınızla yaptığınız maddi hasarlı kazalarda araçlarınız değer kaybına uğrayacaktır. Bu yazımızda ' Araç Değer Kaybı Nedir? nasıl hesaplanır? gibi soruların yanıtlarını bulabileceksiniz.

Araçlarınızla yaptığınız maddi hasarlı kazalarda araçlarınız değer kaybına uğrayacaktır. Bu yazımızda "  Araç Değer Kaybı Nedir?nasıl hesaplanır? gibi soruların yanıtlarını bulabileceksiniz. Yaşadığınız kazalardan sonra aracın onarımının ardından ikinci el fiyatlarında düşüşlerin yaşanması şeklinde açıklanmaktadır. Buna göre tamiri gerçekleştirilen araçlarda tüm hasarlar ortadan kaldırılsa dahi, kaza öncesindeki fiyatı ile bir olmayacağını vurgulamaktayız. Kaza öncesinde ikinci el satış fiyatının her halükarda daha alt seviyesinde satışa sunulacağını unutmamalısınız. Araç değer kaybının hesaplanması ve süreçleri hakkında bilgi alabilmek için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Tespiti Nasıl Yapılır?

Trafik kazalarının gerçekleşmesinin ardından ağır hasarları alan araç sahiplerinin tüm tamir işlemlerini yaptırdıktan sonra araçlarını satışa çıkardıkları görülmektedir. Bu durumda  araç değer kaybı meydana gelecektir ve fiyatları bir hayli düşecektir. Hasarlı olan araçların tamiratlarının ardından çıkarılacak olan değer kaybını kimlerin ödeyeceğini bilmeniz önemlidir. Buna göre kazalarda 0 oranında kusurlu olan veya daha yüksek kusur oranına sahip olan tarafın, araçlarda meydana gelen değer kaybını karşılaması sağlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Araç Değer Kaybı Davası

Araç Değer Kaybı Tespiti İçin Ne Yapmalıyım?

Aracınız için değer kaybının tespit edilmesini talep edebilirsiniz. Ancak bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir:

  • Araç sahibinin P kusurlu olduğu veya karşı tarafın 0 oranında tam kusurlu olduğu durumlarda,
  • Kaza süresinin üzerinden 2 yılın geçmemiş olması halinde,
  • Aracınızla 165.000 kilometreyi aşmadığınız durumlarda,
  • Aracınızın 10 yaşının üzerinde olmadığı hallerde   araç değer kaybı tespit için başvurularınızı yapabilirsiniz.
  • Ayrıca araçlarınızda farklı bir trafik kazasının yaşanmasından dolayı meydana gelen hasarlar ile değer kaybı tespiti yapılacak olan hasarların aynı bölgede yer almaması gerekmektedir.

Bu şartlara sahip olmanız halinde başvurularınızı yapabilir ve araçlarınızın hasar geçmişine, kusurlarına, üretildiği yıla ve trafiğe çıkış tarihi gibi bazı detaylarına göre gerçekleştirilecek olan tespitlerden faydalanabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Araç sahibi olarak yaşadığınız trafik kazaları sonrasında tüm parçaları orijinal olarak tamir ettirmiş olsanız dahi kusurlu araç sınıfında yer alacağından yaşanan  araç değer kaybı hesaplama  için bizlere başvuru yapabilirsiniz. Tamamen kusursuz olduğunuzun belgelendiği kazalarda bu kaybın karşılanması için mahkeme yoluyla hakkınızı arayabilirsiniz. Sigorta şirketleri aracılığıyla zararınızın karşılanması adına yapacağınız başvurularda destek taleplerinizi iletebilirsiniz. Firmalarımız tüm sorularınıza yanıt bulmanızı ve hazırlanacak olan poliçeler sayesinde değer kaybının kasko tarafından karşılanmasını sağlamaktadır. Gerekli bilgilerin ve evrakların hazırlanmasını talep edebilmek için zaman aşımına uğramadan bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Aksi halde kazanın üzerinden 2 yıl geçmiş olması halinde talepleriniz değerlendirilmeyecektir.