HaberlerSamsun haberSamsun'da Gülsan esnafına aba altından sopa gösteriliyor

Samsun'da Gülsan esnafına aba altından sopa gösteriliyor

Samsun'da Gülsan esnafına aba altından sopa gösteriliyor

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, Gülsan'daki 100 metrekare dükkanın 2 bin TL'ye kamulaştırılırken, Toybelen'de 100 metrekare düknanın 344 bin TL'ye esnafa zorla satılmak istendiğini, 'almazsanız başkasına satarız' denilerek aba altından sopa gösterildiğini söyledi

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, İl Başkan Yardımcıları Nizam Akman, Eyüp Odabaş, Canik İlçe Başkanı Bülent Kutbay ve ilçe yöneticileri, Gülsan Sanayi Sitesi'nde ziyaretlerde bulunarak, esnafın kamulaştırma ve taşınma mağduriyetleri ile dertlerini dinledi.
Ziyaretlerin ardından açıklamalarda bulunan CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, "Yıllardır kaldırılması gündemde olan Gülsan Sanayi Sitesi'nin taşınması ile ilgili 2018 yılında somut bir adım atılmış, Kamu ile esnafın arasında köprü oluşturacak bir kooperatif kurulmuş, Samsun Büyükşehir Belediyesinin önerisi kooperatif ve esnafın oluru ile İlkadım Toybelen mevkii taşınma alanı olarak tespit edilmiştir. Açıklanan kanun hükmünde kararname ile kamulaştırma ve yeni sanayii sitesinin inşaatı TOKİ ve Büyükşehir Belediye iş birliğine devir edilmiş, asıl tartışmanın fitili ateşlenmiştir.
Gülsan Sanayi Sitesinde belirlenen kamulaştırma bedeli 2000 tl/m2 dir. Yani ortalama 100m2'lik bir dükkâna TOKİ 200 Bin TL Şehrin son kupon arazisinde para ödenmek isterken, Toybelen de aynı metrekare de olan dükkânı 344 Bin TL esnafa alacaksınız dayatması yapmaktadır. TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi, kurulan kooperatifi devre dışı bırakmış yapılan binalar esnafın görüş ve önerileri alınmadan ben yaptım siz kullanacaksınız söylemi ile satışa çıkarılmıştır. Ayrıca eski kararda Toybelen den dükkân alacakların Gülsan da esnaf olma şartı varken. 344 Bin TL ye almaz iseniz başkasına satarız diye esnafa aba altından sopa gösterilmektedir" dedi.

 KENTSEL DEĞİL, RANTSAL DÖNÜŞÜM

Yapılan işlemin adının kentsel değil rantsal dönüşüm olduğunu ileri süren Türkel, "Biz Toybelen de kimlerin O arsaları köylüden kaç paraya kapatıldığını biliyoruz. Pandemi sürecinde esnaf can çekişiyor. Geç değil gelin esnafımızı dinleyin.
Ben yaptım oldu anlayışı kimseye bir şey kazandırmaz. Gülsan'ın mevcut yerini biçtiğiniz değerin onlarca katına ranta açar iken esnafımızı ezmeyin. Binlerce esnafın, ustanın, çırağın, mal sahibinin, kiracının hakkına sahip çıkın" ifadelerini kullandı.

 

İLGİLİ HABERLER

Rus Sputnik V aşısının Türkiye'de üretimi için anlaşma imzalandı
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'tan CHP'li Karaca'ya cevap
İlçe terörle mücadele şubesine bağlı ekipler HDP Esenyurt İlçe Başkanlığı'na gec
HDP Esenyurt ilçe binasına gece yarısı operasyonu
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, BM Genel Sekreteri Guterres ile telekonferans görüşmes


SIRADAKİ HABER