HaberlerSamsun haberSamsun B.B. Başkanı Demir'den borç açıklaması

Samsun B.B. Başkanı Demir'den borç açıklaması

Samsun BB Başkanı Demir'den borç açıklaması - Samsun haber

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 130 milyon TL borç alma yetkisini aldığı mecliste döviz artışından yakındı. Demir, 'Kur farkı olmasaydı borcumuz 900 milyon TL düşmüş olacaktı. Bugünkü matematiksel değere göre ise borcumuz 400 milyon TL düşmüş durumda' dedi.


Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı Kapanış Toplantısı, Başkan Mustafa Demir'in başkanlığında gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Meclis Toplantı Salonu'nda yapılan toplantıda, ilgili komisyonlardan gelen toplam 44 gündem maddesinin tamamı görüşülerek karara bağlandı. Meclis'te Belediyeye yeni 130 milyon TL borç alınması konusunda Başkan Mustafa Demir'e yetki verildi. Ayrıca belediye birimlerinde kullanılmayan paraların başka birimlere aktıralması da oy çokluğu ile karara bağlandı. CHP'li meclis üyeleri, Fen işlerinde kullanılmadığı iddia edilen 25 milyon TL'nin idari hizmetlere aktarılmasına tepki gösterdi. Ayrıca kredi yetkisi sırasında CHP'li meclis üyeleri "Başka yerel idarelere yatırım yapan belediyenin borç almasına karşıyız" diyerek, 30 milyon TL'lik kredi için red oyu kullandı. 50'şer milyonluk iki kredi ise oy birliği ile geçti.

DÖVİZ KURU ARTIŞINDAN YAKINDI

Başkan Mustafa Demir meclis görüşmeleri sırasında bilgilendirmede bulundu. Demir, "Kredi talepleri ile ilgili şu anda bizim kur farkı da dahil kur farkını kenara koyarsak 2,5 yıl önceki bugünkü değerler ile yaklaşık 900 milyon TL daha aşağıda borcumuz, o günkü değere göre. Bugünkü matematiksel değere göre ise borcumuz 400 milyon TL düşmüş durumda.
Kur farkı, hiç döviz artmamış olsaydı 900 milyon TL borcumuz düşmüş olacaktı. Kredi taleplerini ise tedbir olarak gündeme getiriyoruz. İhtiyaç duyduğumuzda kullanıyoruz, ihtiyaç duymadığımızda kullanmıyoruz. Geçmişte kredi kararlarının da bir kısmı kullanılmış, bir kısmı ise kullanılmamıştır. Önümüzdeki projeler ile ilgili bugünden planlama yapıyoruz, meclis kararı ile de yetkilendiriyoruz. Mesela bu sene bitüm ve mazot fiyatlarına epey bir fark bindiği için geçen sene A katlarını yaptık, bu sene B katlarını yapıyoruz. Dolayısıyla 2 kez aslında yol yapıyoruz. Kiraladığımız makineler geçen seneden adet olarak az olmasına rağmen verdiğimiz para geçen seneye yakın. Çünkü geçen yıl 12 bin TL'ye kiraladığımız makine bu sene 18 bin TL civarında" diye konuştu.

"Eski borca yıllık 250 milyon TL ödeniyor"
Eski borçlara ödenen miktardan da bahseden Başkan Demir, "Bütçe gerçekleştirmemiz geçen senenin üstüne çıkacak. Bütçede bir borçlanma öngörmüştük. Onun da limitin altında kalacağı ortaya çıktı. Biz, yıllık 250 milyon TL eski borca nakil para ödüyoruz. Bu şu demektir: Her yıl 250 milyon TL ya da biraz daha altında borçlanmamız gerekir aslında. Ödediğimiz paradan fazla borçlanmıyoruz. Zaten ödediğimizden fazla borçlanmış olsak borç devamlı yukarı çıkar. Bunda birçok şeyi emanet usulü yapmamızın çok büyük etkisi var" şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Çorum Belediyesi'nden sünnet şöleni

Çorum Belediyesi'nden sünnet şöleni

Terme'de 'temiz çevre' seferberliği

Terme'de 'temiz çevre' seferberliği

Amasya Belediyesi çalışanlarından 'Dünya Temizlik Günü'nde seferberlik

Amasya Belediyesi çalışanlarından 'Dünya Temizlik Günü'nde seferberlik

İlkadım Belediyesi hizmet atağına kalkıyor

İlkadım Belediyesi hizmet atağına kalkıyor

İlkadım Belediyesi ilçedeki metruk binaları yıkıyor

İlkadım Belediyesi ilçedeki metruk binaları yıkıyor