Lösemi Tedavi Edilebilen Bir Hastalıktır

Lösemi Tedavi Edilebilen Bir Hastalıktır

Medicana International Samsun Hastanesi İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Burak Uz, Löseminin tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu belirterek, önemli bilgiler verdi

Lösemi, kan kanseri normalde vücutta olan hücrelerin anormal bir şekilde çoğalarak, kemik iliğindeki normal hücrelerin yerine geçmesi ve kemik iliğini tamamen kaplamasıyla oluşmaktadır. Oluşan bu durum hastalarda kansızlık oluşturmaktadır ve savunma hücrelerinin azalması ile de vücutta enfeksiyon riski artmaktadır.  Medicana International Samsun Hastanesi İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı  Doç. Dr. Burak Uz kan kanserine dair önemli bilgiler verdi:

  1. Lösemi nedir?

Halk arasında "kan kanseri" olarak bilinen, daha tıbbi bir ifade ile kemik iliğinde "blast" adı verilen olgunlaşmamış öncül kan hücrelerinin çeşitli nedenlerle kontrolsüz çoğalmasıyla kendini gösteren hastalıktır.

  1. Lösemi Niçin oluşur?

Sebebi halen kesin olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte çevresel faktörler (iyonizan radyasyon, kimyasal ajanlar), tekrarlayıcı genetik anomaliler, bazı hastalıkların varlığı (Down sendromunda lösemi riski yaklaşık 10-100 kat artar), önceden çeşitli nedenlerle kemoterapi ve/veya radyoterapi almak lösemi sıklığını belli oranlarla arttırmaktadır. 

  1. Lösemi tanısı nasıl konur?

Kan sayımında veya çevresel kan yaymasında anormallik saptanan hastalara kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi yapılır. Kemik iliği işlemi erişkinlerde genellikle lokal anestezi altında leğen kemiğinden (çocuklarda ise iman tahtası denilen sternum kemiğinden) yapılır. Ayrıca ileri incelemeler ve löseminin tiplendirilmesi için genetik ve akım sitometri örnekleri de alınır. Günümüzde löseminin tanı ve sınıflandırma kriterleri Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'nun belirlediği kriterler çerçevesinde yapılmaktadır.   

  1. Lösemi tipleri nelerdir?

Lösemiler ortaya çıkış zamanlarına göre "akut" ve "kronik" olmak üzere 2'ye ayrılır. Akut lösemiler genellikle birdenbire ortaya çıkar ve gürültülü seyrederler. Kronik lösemiler ise yavaş seyirli olup genellikle sessiz veya daha stabil seyrederler. Akut lösemiler köken aldığı hücre cinsine göre ALL (akut lenfoblastik lösemi) ve AML (akut miyeloblastik lösemi) olarak ikiye ayrılır.

  1. Hangi yaş gruplarında daha sık görülür?

Aslında lösemi her yaşta görülebilir. Fakat bazı yaş aralıklarında lösemi görülme sıklığı artmaktadır. Akut lenfoblastik lösemi (ALL) en sık 2-5 yaş aralığında ortaya çıkar. Akut miyeloblastik lösemi (AML) ise erişkinlerde daha sıktır ve ortalama görülme yaşı 67'dir. 

  1. Belirtileri nelerdir?

Halsizlik, iştahsızlık, eklem ve bacak ağrıları, burun ve diş eti kanamaları, cilt altı kanamaları ve ateş gözlenebilir. Özellikle ALL'de lenf bezlerinde şişlik ve dalakta büyüme de saptanabilir.

  1. Tedavisi var mıdır?

Lösemi tedavi edilebilen bir hastalıktır. Hematoloji doktoru tarafından planlanan kemoterapi protokolleri kapsamında lösemiyi ortadan kaldırmak ve sonrasında geri gelmesini önlemek üzere bir dizi tedaviler uygulanır. Yüksek riskli ya da tedaviye yanıtsız seçilmiş vakalarda kök hücre nakli yapılması da gerekebilir.

  1. İyileşme olasılığı nedir?

ALL tanılı çocuklarda kür oranı %90'ın üzerindedir. Fakat 1 yaşın altında ve 10 yaşın üstündeki yeni vakalarda tedaviye cevap azalmaktadır. AML'de güncel tedavilerle 60 yaş altındaki hastalarda %30-50 oranında uzun süreli tam sağkalım sağlanmasına rağmen, 60 yaş üstü hastalarda bu oran sadece %10-15'tir.

 

İLGİLİ HABERLER

Samsun'da hastanın yardımına ambulans helikopter yetişti

Samsun'da hastanın yardımına ambulans helikopter yetişti

Samsun'da aşı duyarsızlığı, 20 binden 2 bine düştü

Samsun'da aşı duyarsızlığı, 20 binden 2 bine düştü

Türkiye'den 5 ülkeye 'Nu varyantı' yasağı

Türkiye'den 5 ülkeye 'Nu varyantı' yasağı

Hollanda'da Covid-19 önlemleri sıkılaştırıldı

Hollanda'da Covid-19 önlemleri sıkılaştırıldı

Korona virüsten 192 kişi hayatını kaybetti

Korona virüsten 192 kişi hayatını kaybetti