Samsun B.B. Başkanı Demir'den mahkemeye ayar verme çabası

Samsun BB Başkanı Demir'den mahkemeye ayar verme çabası - Samsun haber

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun 2. İdare Mahkemesi'nin SASKİ'nin su tarifesindeki fahiş artışla ilgili aldığı kararı eleştirerek, 'Söz konusu kararda mahkeme yetkisini aşmıştır' dedi. Sözler Demir'in mahkemeye ayar verme çabası olarak değerlendirildi

Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) 2. Olağan Genel Kurulu, Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı Son Toplantısı'nın ardından Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir başkanlığında yapıldı. Genel kurulda komisyonlardan havale edilen toplam 7 gündem maddesi görüşüldü. Kurulda ayrıca Samsun 2. İdare Mahkemesi'nin SASKİ Genel Kurulu'nun 23 Mayıs 2019'da aldığı kararın iptaline istinaden yönetim kurulu teklifi de görüşüldü. Başkan Demir, genel kurulda mahkemenin aldığı kararı eleştirdi.

MAHKEMEYE AYAR VERMEYE ÇALIŞTI

2. İdare Mahkemesi'nin SASKİ'nin yaptığı fahiş fiyat artışına 'dur' demesini eleştiren Demir, "Söz konusu kararda mahkeme yetkisini aşmıştır. Mahkeme, SASKİ komisyonlarının önüne geçmiştir. Teknik alt yapısının önüne ve genel kurulun yerine geçmiştir. Kararda enflasyon TEFE-TÜFE hesabı yapmıştır. Aslında usule bakmalılardır. SASKİ, İSKİ kararlarında belirtilen yasal hükümlülüklerine göre hareket etmiş mi? Buna bakabilir. Orada bakabileceği maliyet + yüzde 10 hesabı vardır. Uyguladığı tarifede elde ettiği gelirde maliyet harici yüzde 10'u aşmış mı aşmamış mı? Buna bakabilir. 'Yasadaki şu usule riayet etmedi' diyebilir. Mahkeme kararına saygılıyız ama eleştirilerimizi de ifade etmek durumundayız. Orada hakimler ve mahkeme SASKİ Genel Müdürü'nün ve SASKİ'nin icrai görevlilerinin hesabını yapmıştır. Bununla ilgili yetki kullanmıştır. Bu doğru değildir. Kararda enflasyon hesabı yapmış. TEFE-TÜFE dediği enflasyon hesabıdır. Tamam, biz de şimdi enflasyon hesabına göre karar alıyoruz. Biz kaldı ki daha sonraki kararlarda genel kurul kararı ile 2 kez indirim yaptık. TEFE-TÜFE enflasyon üzerinde bir değer almışsa onun indirim kararını aldık" diye konuştu.

YİNE KARARLARIMIZI ALIYORUZ

Başkan Mustafa Demir konuşmasına şöyle devam etti: "Bizim tarifemizde kademe var. Sanayide, limanda, hayvancılıkta, evde kullanılan tarife farklıdır. Bizim uymamamız gereken yasa, İSKİ Kanunu'ndaki kriterlerdir. Fiyat ayarlamamız, tespit ettiğimiz maliyet + yüzde 10'u geçmedikçe bu yetki SASKİ Genel Kurulu'na aittir. Böyle bir karar alındı. Yargı süreci devam ediyor. Yine kararlarımızı alıyoruz. Mayıs ayında genel kurul yapacağız. 2 kez de olağanüstü genel kurul yapma yetkimiz var. Burası meclis. Siyasi partiler yarışarak yönetimde bulunuyorlar. Su konusu tüketiciler nezdinde bir kısım siyasi hedeflere, çalışmalara, mücadelelere aracı edilirse bu doğru olmaz. İlk geldiğimiz ocak ayında indirim yapılırken oradaki karara bakmak lazım. Maliyet + yüzde 10 kararına uyarak mı o karar alınmış, uymayarak mı alınmış? Aylık 1 milyon TL zarar eden SASKİ, o karar alındıktan sonra zarar aylık 4 milyon TL'nin üzerine çıkıyor. Yasada, 'Maliyetinin altında bütçe oluşturamazsın' demiyor mu? Kamu zararına sebebiyet verirsiniz. Hatta zimmet çıkması lazım o kararları alanlara değil mi?" diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

İlkadım'da hafta sonu nöbetçi vezneler açık olacak

İlkadım'da hafta sonu nöbetçi vezneler açık olacak

Terme'de festivalinde 1,5 ton hamsi tüketildi

Terme'de festivalinde 1,5 ton hamsi tüketildi