Ayhan HAMLI

ŞEHİT ANNESİNİ YARGI ÖNÜNE ÇIKARMAK …

Ayhan HAMLI

Cumhurbaşkanı'na hakaret iddiasıyla hakkında 4 yıl hapis istemi ile dava açılan Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Akbaba'nın yargılandığı mahkemede berat etmesine en çok sevinenlerden birisi de şehit annesi olan 83 yaşındaki annem Bedriye Hamlı'dır.Çünkü şehit annesinin yargılanmasını hiçbir şekilde içine sindirememiştir. Şehit annesi kimseye hakaret etmez, hiçbir makama saygısızlık yapmaz düşüncesini taşımaktadır.

          Annem ,şehit annesi Bedriye Hamlı  hep şunları söylemiştir ;"Şehit acısını sadece yaşayan bilir. Şehit acısı başkasına masal gelir. Şehit acısının en ağır yükünü  ömrünün sonuna kadar hangi yaşta olursa olsun hep şehit anneleri taşır.Neler yaşadığımızı neler çektiğimizi kimse bilemez. Kimse şehit annelerinin sözlerinde suç unsuru aramasın. Bu vatana biricik evladını şehit verip ,bütün acısına rağmen vatan sağ olsun diyen şehit annesi  hiç suçlu olur mu? Şehit annelerinin  dokunulmazlıkları yoktur ama çok şey söylemeye hakları vardır. Çünkü onlar annedir. Şehit annesi olmak herkese nasip oluyor mu? Onları yargı önüne çıkarmak sadece teröristleri sevindirir." Annemin bu sözlerine katılan da olur, katılmayan da olur. Ama söylediklerine şehit annelerinin katılmadığını ya da katılmayacağını düşünemiyorum. Şunu da bir şehit yakını olarak biliyorum ki ,hiçbir şehit annesi hiç kimseye hakaret etmez. Hiç bir makama da saygısızlık yapmaz. Eleştirileri de yaşadıkları acı gibi  ağır olabilir. Bu böyledir ,bunu başka yönlere çekmek herkesi üzer.  Yüreğinde asla sönmeyecek bir yangınla yaşamaya mahkum olan bir şehit annesinin   acısından söylediği ağır sözler nedeniyle yargılanması vicdanları rahatsız eder. Zaten şehit anneleri yeteri kadar üzülmüş ve hep üzülmektedir. Biz onların acılarını  biraz daha nasıl hafifletebiliriz onun peşinde olmalıyız. Bunu yaparsak, bunu başarırsak  şehitlerimiz de , anneleri de huzur içerisinde olur. Bu aynı zamanda bir vefadır. Vefalı olmak  güzel şeydir. Herkesi olumlu yönde etkiler. Umuyorum ve diliyorum şehit annelerinin yargı önüne çıkarılmadığı bir Türkiye'de yaşarız. Bu şu demek değildir; şehit annelerinin suç işleme özgürlükleri var. Yok böyle bir şey. Onlarında hukuka ve yargıya saygılı olduklarını unutmayalım. Canı yanan şehit annesi ne söylerse söylesin hakaret kabul etmek doğru değildir. Evladını bir daha hiç göremeyecek bir şehit annesi hepimizin annesidir. Onu anlamaya çalışmak zorunda değil miyiz? Bırakalım da istediği gibi feryat etsin. O kimseye hakaret etmez, o  kimseye kötü söylemez. Onların şehit evlatları sayesinde bu vatanda özgür yaşıyoruz, şanlı bayrağımız gönderinde en yüksekte dalgalanıyor. Bundan daha anlamlı ve daha  güzel ne olabilir. Onlara gerçekten çok  vefa borcumuz var. Bunu hiç unutmasak hiç üzülmeyiz. Şehit annesini üzmek bu millete yakışmaz. Şehit Annesi Pakize Akbaba hakkındaki Mahkemenin berat kararı hepimizi sevindirdi. Hakimlerin vicdanları ile verdiği kararları saygıyla karşılıyoruz.

     Her şeye rağmen ülkemiz şehit annelerinin baş tacı edildiği bir ülkedir. Milletimiz ve devletimiz şehidine ve gazisine sahip çıkmaktadır. Olması gerekende budur. Kimsenin bundan başka bir  beklentisi de yoktur. Evladını bu  cennet  vatana ,bu şanlı bayrağa  şehit veren ,sonra da evladım diyerek buz gibi bir mezar taşına kalan ömrünün sonuna kadar sarılan acılı  bütün şehit annelerinin  önünde sadece saygıyla eğilmek gerekir. Hepsi bu.