Dr. Berkay AKSU

Afyon'a da af yok

Dr. Berkay AKSU

Şampiyonluk yolunda emin adımlarla ilerleyen Samsunsporumuz, Afjet Afyonspor engelini de 2-0’lık skorla kayıpsız aştı.

Öncelikle, Karadeniz’deki pek çok şehirde hava koşullarından dolayı maçların ertelendiği veya yarıda kaldığı bir haftada, önceki günden çalıştırılan güneş panelleri ile sahayı ısıtıp buzlanmayı önleyerek futbol oynanabilir bir hale getiren ekibi yürekten kutluyorum. Samsunspor’da hızla yükselişe geçen kurumsallaşma adımları her alanda kendini belli ediyor.

Maçtan önce rakip Afjet Afyonspor’un ligde bulunduğu konuma aldanmamak gerekirdi. Derli toplu bir görüntü veren, pas oyunu oynamaya çalışan bir ekip Afyon. Nitekim ne kadar dirençli bir takım olduğunu gözlerimizle gördük.

Karşılaşmadan bir gün önce, şampiyonluk yolundaki en güçlü rakibimiz olan Manisa FK’nın Sarıyer deplasmanında skoru 2-0’dan 3-2’ye getirmesi, bizim için Afyon karşılaşmasının önemini de arttırdı.

Teknik direktör Ertuğrul Sağlam, Tarsus maçından farklı olarak sol bekte Gökhan Meral yerine Ramazan Çevik, ileri uçta da Bahattin Köse yerine Atabey Çiçek ile karşılaşmaya başlamayı tercih etti.

Maçın henüz başı sayılabilecek bir dakikada, Gökhan Alsan’ın fırsatçılığı ile girdiği pozisyonda kaleciyi hataya zorlaması sonucu topu önünde bulan Atabey’e topu sadece boş kaleye göndermek kaldı.

Geçen sezondan da bildiğimiz gibi, golü erken bulamadığımızda panik havasına girip puanlar kaybettiğimiz maçlar oldu. Golü erken bulduğumuzda da tam aksine topa daha çok sahip olup, oyunu karşı yarı sahaya yıkarak daha fazla skor üreten bir takım profili çizdik. Afyon karşılaşmasında da 9.dakikada golü bulduktan sonra takımın aynı görüntüyü vermesini bekledik fakat olmadı. Afjet Afyonspor’un gereğinden fazla topla oynamasına ve pozisyona girmesine müsaade ettik.

Özellikle ikinci yarı girdikleri pozisyonlarda golü bulup, beraberliği yakalamış olsalardı telafi etmesi çok zor olurdu. Olası bir puan kaybında da haftaya Manisa deplasmanına moral bozukluğu ile giderdik.

Bahattin Köse’nin ayağından gelen ikinci gol rahat bir nefes almamıza neden olsa da, bunu daha erken dakikalarda bulmalıydık.

Daha önceki yazılarımızda da söylemiştik; iyi oynamadığı maçlarda da kazanma alışkanlığına sahip olmak, şampiyonluk iddiasıyla yola çıkan bir takımın olmazsa olmazıdır. Samsunspor son birkaç haftadır bunu başarıyor.

Günün bir diğer artısı da, Manisa maçı öncesinde sarı kart sınırındaki oyuncularımızdan Gökhan Meral dışında hiçbirinin kart cezalısı durumuna düşmemesi oldu.

Son olarak, malum hava koşullarına aldırış etmeden tribünlerde yerini alan büyük taraftarımıza ve koreografide emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum.