Samsun B.B. Huzurevi'nde Korona patladı

Samsun BB Huzurevi'nde Korona patladı - Samsun haber

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, meclise yöneltilen 'huzuevinde Kovid-19 salgını ve hayatını kaybedenler' konulu soru önergesini cevaplayarak, 'Son dönemde böyle bir şey söz konusu oldu' dedi


Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül Ayı Toplantısı'na huzurevindeki korona vakaları damgasını vurdu. Toplantıda görüşülen 41 gündem maddesinin tamamı daha kapsamlı görüşülmek üzere ilgili komisyonlara havale edilirken, Başkan Demir, maddelerin ardından yöneltilen 3 soru önergesini cevapladı. Demir, Samsun Büyükşehir Belediyesi Huzurevi'nde meydana gelen korona virüsü ve vefat olaylarıyla ilgili soruya da yanıt verdi.

İYİ PARTİLİ ÜYELER SORDU
İYİ Parti Meclis üyeleri tarafından Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Başkanı Mustafa Demir'e "Belediyemiz Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'na bağlı 'hurzurevi' ile ilgili olarak son günlerde alınan bazı duyumlarda huzurevinde bulunan yaşlılarımızın yüzde 90 oranında Kovid-19 salgınından etkilendiği ve şu anda bu oranda yaşlıların da hastanede yatmakta olduğu ve birkaç vatandaşın da ne yazık ki hayatını kaybettiği bilgilerini almaktayız. Bu yaşlılardan hayatını kaybedenlerin Kovid-19 aşılama programında 2. ve 3. doz takvimlerinin atlandığı gibi hususların olduğu gelen bilgiler arasındadır. Konunun araştırılarak salgının önlenmesinde ihmali olanlar ile ilgili olarak soruşturma açılmasının gerekmekte olduğunu düşünmekteyiz. Tüm bu bilgiler dahilinde şu anda huzurevinde ikamet eden ve hastalığı olmayan kaç kişi bulunmaktadır. Bu salgın sürecinde korona veya başka bir sebepten dolayı kaç kişi hayatını kaybetmiştir? Pandemi öncesinde huzurevindeki kayıtlı yaşlı sayımız ne kadardır? Bugün itibari ile hayatta olan mevcut kayıtlı kişi sayısı kaç kişidir? Bu bilgilerin gereğinin tarafımıza verilmesini arz ederiz" şeklinde soru önergesi verildi.

DEMİR: VEFATIN NE KADARI KORONA'DAN KESİNLİK KAZANMADI
Soru önergesini kürsüden cevaplayan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "İfade edildiği gibi ilk dönemde orada bugüne kadar Kovid-19 ile ilgili bir bulaş söz konusu olmadı. Son dönemde böyle bir şey söz konusu oldu. Bununla da ilgili hastane veriliyle alakalı Samsun Sağlık İl Müdürlüğü ile arkadaşlarımız bir çalışma yapıyor. Sağlık İl Müdürlüğü teknik bilgileri elimize verdikten sonra bunları sizinle paylaşabileceğiz. Özellikle bugüne kadar çok büyük bir hassasiyet ve bu dönemde de çok büyük bir hassasiyet söz konusuydu. Vefat edenlerin ne kadarı koronadan vefat etti, başka hastalık yüzünden ne kadarı vefat etti ancak doktorların kurul raporları ile elimize geçecek. Bunu da sizinle paylaşacağız" diye konuştu.

 

İLGİLİ HABERLER

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun mitingine yüzbinler katıldı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun mitingine yüzbinler katıldı